Tajemství zeleného drahokamu

Žijeme v uniformní době globální stejnosti, kdy lidé volají po výjimečnosti a platí za originalitu. Tato touha se promítá do všech sfér jejich života a obchodníci se mohou přetrhnout, aby jim to nabídli. Jen tak se mohlo stát, že v oblasti šperků a drahých kamenů došlo stranou zraku veřejnosti k malé revoluci s nedozírnými následky: Začala být nouze o kvalitní smaragdy. My v srdci Evropy si tuto skutečnost ještě neuvědomujeme, protože zájem o smaragdy zde nemá takovou novodobou tradici jako mají diamanty. V minulosti tomu tak ale nebylo. Dlouhá staletí patřil smaragd k nejcennějším drahým kamenům. Věřili tomu lidé již za časů Kleopatry. Na rozdíl od ostatních ze základní čtyřky vzácných drahokamů nechybí smaragd v žádných královských či korunovačních klenotech celého světa.

Vydejte se s námi po stopách tohoto výjimečného a originálního drahokamu. Těžba smaragdů probíhá zejména v Brazílii, Zambii, Rusku, Číně, Afghanistánu. Ty nejvalitnější a nejkrásnější smaragdy však pocházejí již od dob kolonizace z Kolumbie. Nejvýznamnější smaragdová ložiska jsou ukrytá ve třech lokalitách kolumbijských Kordiller, a to v oblastech Muso (zde těžili již Inkové před příchodem Španělů), Chivor a Cosques. Zde se těží sytě zelené smaragdy s téměř dokonalou čistotou, tedy drahokamy mající ty nejcennější faktory na trhu – barvu a čistotu –, které určují jejich cenu a budí největší zájem mezi kupci a investory. Kolumbijský obchodník a jeden z mocných majitelů kolumbijských smaragdových dolů tvrdí: „Když koupíte nebo darujete tento krásně zelený kámen, nemůže ho mít nikdo jiný na světě. Smaragd si totiž nese svůj vlastní příběh a má svou vlastní tvář. Na světě nejsou dva totožné smaragdy.“

Smaragd je více než jiné drahokamy typický právě svými vnitřními inkluzemi, dutinkami, drobnými prasklinami, které mu dodávají onu nezaměnitelnost. Proto se mu také někdy říká zelený led. Když si pozorně prohlídnete přírodní led, tak v něm také vidíte podobné praskliny a dutiny jako ve smaragdu. Druhý důležitý faktor – sytost zelené barvy – udává obsah chromu a vanadu. Čím více těchto prvků smaragd má, tím intenzivnější zelená je jeho barva. Temně zelené smaragdy jsou nejdražší, ale zatímco výplně smaragdu jsou otázkou kvality, barva je více záležitostí vkusu klienta. I světlejší smaragdy mohou být krásné a pro někoho přitažlivé.

Vnímání kvality smaragdů je rovněž otázkou geografie. Nároční asijští nebo američtí zákazníci vyžadují perfektní zboží, klenotníci v Indii už tak vybíraví nejsou. Když někdo nabízí krásný, tmavě zelený smaragd s dokonalou čistotou, bez volným okem nebo lupou viditelných inkluzí, jedná se o jedinečný kousek. Naprosto čistý, sytě zelený vícekarátový smaragd (jehož výskyt je mimochodem velice vzácný) by byl ve střední Evropě kvůli své astronomické částce patrně dán do aukce. Kvalitní, nepopraskané, průhledné, dokonale zbarvené smaragdy jsou často hodnocené i několikanásobně více než diamanty.

Brusiči kamenů používají pro smaragdy díky jejich jedinečnosti a struktuře vlastní typický speciální výbrus – emerald – čtvercového či obdélníkového tvaru se seříznutými rohy, takzvanými fasetami. Takové brusy vyhledávají obchodníci nejvíce. Šperkaři ale rádi využívají i jiné tvary běžně používané ve špercích – kapky, ovály, srdce a podobně.

Kvůli stoupající poptávce se za poslední pět let zvýšila cena kvalitních smaragdů téměř stoprocentně a pořád stoupá. Sejfy kolumbijských společností bývaly naplněné kvalitními smaragdy, nyní jsou prázdné. Kolumbijský obchodník se smaragdy to vysvětluje tím, že nejde jen o stoupající poptávku, ale každým rokem je produkce kolumbijských smaragdů nižší – nitro země vydává čím dál méně kvalitních smaragdů. Zatímco ještě před několika lety se daly i kvalitní drahokamy najít téměř na povrchu, nyní se musí jít do velkých hloubek a těžba se tím hodně prodražuje. Je nutné si uvědomit, že smaragdy netěží stroje, ale lidé. Práce je tak zdlouhavá a namáhavá. Není nic neobvyklého, že se v odlehlých místech daleko od civilizace otevře nový důl, dva tři roky probíhá těžba a horníci za tu dobu nevydolují jediný smaragd. Důl se pak musí zavřít a majitel prodělává miliony. Tuto skutečnost si dnes už uvědomuje hodně obchodníků a proto investují do zelených kamenů ve velkém. Kolumbijské smaragdové společnosti prožívají zlatou, v tomto případě spíše zelenou horečku. Pokud se najde zvlášť kvalitní smaragd, má už dopředu daného kupce a dokonce existuje fronta čekatelů na kvalitní smaragdy, které se teprve najdou. Ovšem i o ty kolumbijské smaragdy nižší a nejnižší kvality je velký zájem. Ty směřují převážně do Indie, Thajska a Číny.

Není to ale jen jeho krása a tajemnost, co činí smaragd žádaným zbožím. Na všech kontinentech je rovněž považovaný za kámen energie a životního štěstí. Ta touha mít svůj vlastní smaragd přišla i do Evropy a zákazníci se pomalu učí v této oblasti orientovat a poznat kvalitní drahokam.

Autor: gmystery.cz