Jak se nenapálit při koupi vzácných kamenů

Od nepaměti si lidé ukládají peníze do vzácných drahých kamenů a tím je také zhodnocují. Rovněž v současném turbulentním světě se jeví investice do drahých kamenů jako sázka na jistotu. Hezký a kvalitní drahokam každoročně zhodnocuje svou cenu o deset a více procent, u kvalitních kolumbijských smaragdů to bývá ještě mnohem více. Jako u každé investice by měl ale investor vědět u koho, co a jak nakupovat. Sepsali jsme pro vás několik bodů jako spolehlivého průvodce nákupem investičních drahých kamenů.

Důvěryhodnost obchodníka

Ujistěte se, že obchodník nabízející drahé kameny má vlastní historii, zkušenosti a dobrou pověst. Pomohou vám v tom i informace získané z webových stránek, sociálních sítí nebo internetových vyhledávačů. Reference na sociálních sítích nemusí být vždy dostatečně relevantní, cenné je ústní doporučení od někoho, kdo u obchodníka už nakupoval. Pozor na společnosti, u kterých je skutečný majitel nebo jednatel firmy utajený, případně pobývá v zahraničí. Například v případě reklamace následně zjistíte, že obchodní zástupce, který vám vzácný kámen prodal, nemá patřičné kompetence a majitele se nemůžete dopátrat. Poctivý prodejce kamenů by měl jít s kůží na trh, a měl by být snadno dohledatelný a na webových stránkách by měl být uvedený nejen jmenovitě a ideálně i s fotografií, ale měl by tam být uvedený i přímý kontakt.

Foto: Nejvzácnější smaragdy světa

Foto: Výběr smaragdů v Kolumbii.

Prokázání původu drahokamu

Prodávající by měl znát přesný původ a trajektorii kamene: odkud pochází, jak je starý a jak ho získal. Kámen může být pořízený na burze drahých kamenů od jiného obchodníka, přímo od těžařské společnosti i majitele – v našem případě smaragdových – dolů či od zpracovatele – brusiče a podobně. Když prodávající nezná přesný původ kamene, je to varovné znamení a měli byste být v jednání maximálně obezřetní. V případě smaragdů je velmi důležité znát skutečný původ kamene, protože nejdražší, nejžádanější a z pohledu investic nejzajímavější jsou právě kolumbijské smaragdy. Brazilské a zambijské smaragdy jsou obecně levnější a u obchodníků dostupnější.

Skutečné vlastnictví nabízeného drahokamu

Pokud kupujete kámen od obchodního zástupce (dealera), který není jeho majitelem, chtějte znát postup v případě možné reklamace a nechte si ho písemně vystavit a potvrdit prodávajícím. Chtějte vědět, zda budete reklamaci uplatňovat u obchodního zástupce (dealera), který vám kámen prodává, nebo u skutečného majitele – a tedy přesně kde – a za jakých podmínek?

Certifikát původu a kvality

Při zakoupení vzácného a investičního kamene (nemáme na mysli běžné „konfekční“ kameny v klenotnictví) je samozřejmostí odborný posudek – certifikát – vydaný gemologickou společností (soudním znalcem v oboru drahých kamenů). Pokud ho obchodník nenabízí, je to samo o sobě už podezřelé. Rozhodně na něm trvejte a bez něho investiční kámen vůbec nekupujte. Rovněž u certifikátů je nutné sledovat jejich důvěryhodnost. Nejjednodušší je ověřit si na internetu, zda laboratoř nebo společnost, která certifikát vydala, vůbec existuje, stejné je to u soudního znalce. Seznamem soudních znalců disponuje u nás každý soud. Vzhled a pompéznost certifikátu nejsou tak důležité jako to, kdo ho vydal. Na našich certifikátech s kulatým razítkem najdete i telefonní číslo na gemologa a soudního znalce, u kterého si můžete ověřit hodnotu nabízeného kamene, popřípadě během vlastnictví kamene nechat ohodnotit. Certifikát je jakýsi rodný list kamene. Uvádí se v něm v případě smaragdu mimo jiné původ kamene, tvar, barva, váha, čistota. Všechny důležité údaje určující hodnotu kamene. Od obchodníka si nechejte vysvětlit všechny údaje o investičním kamenu! I tak odhalíte, zda jednáte s opravdovým profesionálem. Obchodník vám musí umět vysvětlit všechny parametry kamene uváděné v certifikátu v četně kontaktu na gemologickou společnost respektive soudního znalce, která certifikát vystavila.

Foto: Nejvzácnější smaragdy světa

Ověření certifikátů

Celá řada zavedených společností si vydává vlastní certifikáty. U investičního drahokamu doporučujeme nechat si udělat ještě posudek od třetí strany – gemologické společnosti (soudního znalce–gemologa) –, nezávislé na společnosti, která kámen prodává. Může se stát, že u vlastních certifikátů prodávající společnost uvádí nepřesné, obvykle nadhodnocující údaje, například o kvalitě brusu, čistotě, tónu barvy. Vyžádání vlastního ohodnocení kamene je naprosto oprávněný požadavek ze strany kupujícího a je jasné, že by se certifikáty neměly výrazně lišit. Pokud ano, je na místě otázka, jak je možné, že parametry kamene jsou horší, než uvádí prodávající.

Nekupujte pod tlakem a bez dostatečných informací

Na pohled triviální a jasné doporučení, které ovšem kupující rádi berou na lehkou váhu. Uvedu konkrétní příklad starý několik měsíců: Na podzim 2021 se mi začali ozývat klenotníci a šperkaři ze všech koutů České republiky, že jim zástupci jedné známé společnosti obchodující s drahými kameny nabízejí kvalitní kolumbijské smaragdy za bezkonkurenčně nízké ceny. Pocházely údajně od mateřské společnosti sídlící v zahraničí a vlastnící smaragdové doly v Kolumbii. Cena se mi na kolumbijské smaragdy zdála velice nízká, proto jsem všechny nabádal k obezřetnosti. Odhadoval jsem, že předmětné smaragdy pocházejí v lepším případě z Brazílie, v tom horším jde o syntetické smaragdy. Certifikáty pravosti vypadaly velmi profesionálně a věrohodně, smaragdy byly profesionálně zabalené ve vakuovém obalu podobně jako investiční diamanty. Když jsem ovšem kontaktoval svého obchodního partnera v Kolumbii, rovněž majitele smaragdových dolů, zjistil jsem, že společnost, kterou klenotníci zmiňovali, v Kolumbii nikdo nezná. Po nějaké době proběhla médii informace, že jistý šperkař z Prahy nakoupil za několik stovek tisíc korun syntetické smaragdy vydávané za pravé kolumbijské. Na policii pak vysvětloval, že kvůli výhodnosti nabídky se musel rychle rozhodnout a neměl čas si sehnat potřebné informace. Co na to říct?

Cenotvorba

Cena konkrétního kamene se odvíjí od 4 C (z anglického colour, clarity, cut, carate), čili barvy; čistoty; kvality, ale také tvaru brusu; velikosti a v případě smaragdů ještě původu. Naše filozofie prodeje investičních smaragdů je, že před nákupem dostane klient ucelenou informaci o kolumbijském smaragdu, jeho výjimečnosti a hodnotě. Zakládáme si na tom, že klient od nás odchází s pocitem, že za své peníze získal kvalitní jedinečný klenot, který bude v čase jenom nabývat na ceně. Ptáte se proč? To vám rádi vysvětlíme při osobním setkání. Neváhejte nás kontaktovat, těšíme se na viděnou.

autor článku: RNDr. Juraj Liška
na článek se vztahují autorská práva

RNDr. Juraj Liška
jednatel

Telefon: +420 257 007 282

Mobil: +420 724 140 151

E-mail: info@gmystery.cz

Kontaktní formulář

 

Ověření